Czy na ropie da się zarobić

Na czym liczy inwestowanie w ropę? Czarne złoto na placu surowcowym

Prasóweczki

Na czym polega inwestowanie w ropę? Czarne złoto na targu surowcowym Ropa naftowa to główny, energetyczny surowiec, który odgrywa dużą pozycję na świecie. Jej wyjątkowość polega na tym, iż istnieje używana do pracy paliw płynnych, które dają do napędu środków transportu. Obok gazu ziemnego, węgla kamiennego oraz brunatnego ropa jest istotny kopalny surowiec energetyczny gospodarczego świata. Nie zastanawia więc fakt, że inwestowanie w ropę interesuje coraz szersze grono inwestorów

Na czym polega inwestowanie w ropę? Czarne złoto na targu surowcowym

Z tekstu dowiesz się:

jakie są rodzaje ropy naftowej,
jak wkładać w ropę,
od czego zależą notowania cen ropy.

Jak zarobić na taniejącej ropie?

Czarne złoto – rodzaje ropy naftowej

Na targu jest kilka sposobów tego środka. Do najtańszych kwalifikuje się cztery rodzaje ropy. Są wtedy:

• ropa Brent – jest uzyskiwana z rejonu Morza Północnego. Chodzi do rodzaju „słodkiej” ze względu na prostą zawartość siarki.

• ropa WTI – pochodzi głównie ze Poziomów Powiązanych z rejonów Apallachów i Luizjany. To dodatkowo ropa „lekka” oraz delikatna.

• Ural (REBCO) – wydobycie ropy korzysta w współczesnym sukcesu pomieszczenie w Zachodniej Syberii i w stronach gór Uralu. Można ją zdać do rodzaju „kwaśnych”.

• Benchmark OPEC Reference Basket – to koszyk okazujący się z wielu rodzajów ropy wydobywanych i sprzedawanych przez kraje kartelu OPEC.

Inwestowanie w ropę – szeroki wachlarz możliwości

Handel surowcami takimi jak ropa kończy się za pomocą standaryzowanych kontraktów terminowych na międzynarodowych giełdach. Rynek towarowy liczy się na dwie grupy uczestników: ważna z nich więc podmioty handlujące kontraktami w końcu zabezpieczenia cen towarów (hedging). Druga jakość to spekulanci, którzy zarabiają na miary cen ropy naftowej.

Stosunkowo młodymi instrumentami są kontrakty na skale kursowe (CFD). Inwestowanie w ropę w taki ćwicz jest obecnie dostępne w wielu firmach finansowych, również w TMS Brokers. Traderzy chętnie biorą ten mechanizm z racji tego, że wymaga on mniejszego zaangażowania kapitału niż np. kontrakty futures. Poniżej krótka charakterystyka możliwości inwestowania w ropę:

Contract for difference (CFD)
CFD to sprzęt pochodny. Dokładnie oznacza kontrakt na skale kursowe. Jest przydatny na targu OTC (Over the Counter), czy na targu pozagiełdowym. Instrument tenże stanowi lewarowany, co oznacza, iż nie trzeba mieć tak długimi środkami pieniężnymi kiedy w przypadku lokat w układy futures. W TMS Brokers proste są dwa sposoby kontraktów CFD opartych o wartość ropy:

CFD oparty o wartość kontraktu terminowego futures na ropę Brent pisanego na giełdzie Intercontinental Exchange Futures Europe (ICE Futures Europe)
CFD oparty o futures na ropę WTI z giełdy NYMEX.
Wartość nominalna 1 kontraktu (1 lota) to w poszczególnym, kiedy zaś w kolejnym przypadku ta cena baryłki pomnożona przez 1000 USD. Cechą tego aparatu stanowi więc, że inwestowanie w ropę jest tu możliwe przy założeniu pozycji krótszej niż 1 lot. Są otwarte dziesiętne, kiedy również przednie części kontraktu, co otwiera drogę inwestorom z lżejszym portfelem. Inwestycje na układach CFD przebiegają też kiedy na targu forex. Ropa zapewne stanowić poprzez nas kupowana (pozycja długa) lub sprzedawana (pozycja krótka) – więc możemy inwestować w trakcie trwania hossy i bessy.

Kontrakt Futures
Kontrakt Futures oparty o wartość ropy WTI Light Seet jest podkreślany na giełdzie NYMEX (New York Mercantile Exchange) CME. Instrument tenże stanowi zupełnie wystandaryzowany, ponieważ podlega obrotowi giełdowemu. Jeden kontrakt opiewa na cenę 1000 baryłek. Instrument na giełdzie ma ticker CL. Minimalna zmiana waloru wynosi 0.01 USD, co oznacza, że przy najmniejszym ticku, przy jednym kontrakcie, zysk czy strata wyniesie 10 USD. Aby zacząć 1 kontrakt, wymagany depozyt wstępny wynosi ok. 4710 dolarów. Niestety, kontrakty futures nie są podzielne, stąd same nie możemy zakupić lub sprzedać mniej niż samego kontraktu. Ten sprzęt jest przydatny na pewnej z platform transakcyjnych w Zakładzie Maklerskim TMS Brokers (platforma TMS Direct).

ETF-y oparte o wartość ropy
Instrument typu ETF (Exchange Traded Funds) jest funduszem inwestycyjnym, który narzeka na końca odzwierciedlenie zachowania określonego benchmarku. Takim benchmarkiem zapewne stanowić cena ropy naftowej. Fundusz dokonuje emisji jednostek ETF (tytułów uczestnictwa, które są papierami wartościowymi) na podstawie zakupionych do portfela instrumentów finansowych. Tytuły uczestnictwa są pisane na giełdzie. Cechą tego typu sprzętów są bardzo proste opłaty, bowiem te mechanizmy są zarządzane pasywnie.

Od czego zależą notowania cen ropy?

Wahania kursu amerykańskiej waluty w sposób naturalni mają nacisk na wycenę czarnego złota, zaś tym jedynym na inwestowanie w ropę. Dzieje się właśnie więc, że waluta USA jest jednostką rozliczeniową w światowym obrocie czarnym złotem. Aprecjacja dolara będzie robić spadek notowań cen ropy, a osłabienie USD przełoży się na dominację byków na targu tego środka energetycznego.

Jak wszystek rynek surowcowy, również rynek ropy naftowej jest uwarunkowany od relacji popytowo-podażowej. To dokładnie podaż (czyli wydobycie) ropy oraz popyt (konsumpcja) mocno determinują ceny ropy na giełdzie. Globalny wzrost ekonomiczni będzie budował zapotrzebowanie na czarne złoto. Natomiast recesja zadziała odwrotnie.

To, czy ropa zdrożeje w złym okresie, będzie zależeć m.in. od decyzji kartelu OPEC, nastrojów inwestorów, wydarzeń geopolitycznych czy informacji na problem zapasów ropy (wydawanych przez DoE lub API).

Cena baryłki ropy jest priorytetową rzeczą dla każdych krajów, które polecają ten surowiec w własnym przemyśle. Droższa ropa to większy koszt produkcji dóbr i usług, co z zmian przesuwa się na spadek marży zysku i spadek efektywnego popytu

Zobacz również Oil Profit

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments