JAKIE UBEZPIECZENIE SAMOCHODU WYBRAĆ?

JAKIE UBEZPIECZENIE SAMOCHODU WYBRAĆ?

Prasóweczki

Ubezpieczenia komunikacyjne dzielimy na dwie podstawowe kategorie. Jedne z nich są obowiązkowe, a więc każdy właściciel pojazdu musi wykupić je zanim wyruszy na pierwszą przejażdżkę. Drugie natomiast są dobrowolne i właściciel pojazdu zanim je wykupi, musi zastanowić się, czy takie ubezpieczenie jest mu w ogóle potrzebne. W tym artykule postaram się wymienić oraz krótko streścić ogólną charakterystykę każdego ubezpieczenia, które według mnie jest istotne dla przeciętnego, polskiego kierowcy.

JAKIE UBEZPIECZENIE SAMOCHODU WYBRAĆ?

OC, a więc ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej musi być obowiązkowo wykupione przez każdego posiadacza samochodu, w celu dopuszczenia pojazdu do ruchu. Okres trwania ubezpieczenia wynosi 12 miesięcy i w przypadku braku wypowiedzenia jest ono automatycznie przedłużane, w celu uniknięcia sytuacji, gdy kierowca zapomni o wykupieniu i będzie korzystał z nieubezpieczonego samochodu. Ubezpieczenie Cywilne obejmuje odpowiedzialność w zakresie szkód, które powstają na skutek użytkowania pojazdu mechanicznego. Oznacza to, że wszystkie szkody, które wyrządzimy osobom trzecim, kierując naszym pojazdem, zostaną pokryte finansowo przez ubezpieczyciela. OC daje możliwość uzyskania odszkodowania przez osoby poszkodowane od ubezpieczyciela, chroniąc majątek sprawcy szkody. Ubezpieczenie to w swojej podstawowej formie nie różni się w zależności od Towarzystwa Ubezpieczeniowego. Zakres ochrony jest zawsze taki sam, a różnice cen nie idą w parze ze zróżnicowaniem przywilejów, które daje nam konkretna firma. Osoby, szukające więc najniższej ceny OC, podejmują bardzo rozsądne działanie.

AC jest ubezpieczeniem dobrowolnym. Może ono chronić przed uszkodzeniem lub utratą pojazdu wskutek zdarzeń losowych. W odróżnieniu od OC nie zabezpiecza ono finansowo osób, które ucierpiały w wyniku naszych działań, ale nas w przypadku kiedy to my będziemy ofiarami czyjejś nierozwagi lub innego zdarzenia losowego. Pisząc „nas” mam na myśli pojazd, który prowadzimy. Zakres naszego ubezpieczenia AC będzie określony w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, ale standardowo w ramach jego ubezpieczenia powinniśmy być zabezpieczeni na skutek:

zdarzeń losowych związanych z ruchem lub postojem pojazdu,
uszkodzeń pojazdu wynikających z użytkowania pojazdu i ingerencji osób trzecich lub zwierząt
utratą pojazdu
uszkodzeniem pojazdu wynikającym ze zjawisk atmosferycznych w tym huraganu, deszczu, śniegu, trąb powietrznych.

Wybierając odpowiednią ofertę Auto Casco dla siebie, warto wiedzieć, że zakres tego ubezpieczenia zależy od każdego towarzystwa ubezpieczeniowego. Oznacza to, że warunki zawarte w umowie nie są jednakowe i np. w jednej firmie będziemy zabezpieczeni na wypadek huraganu, a w innej już nie. Przed wykupem tego ubezpieczenia, powinniśmy gruntownie przeanalizować to, w jakiej grupie ryzyka jesteśmy i pod jakim kątem powinniśmy wyszukiwać odpowiedniej oferty.

NNW, a więc ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków należy do grupy ubezpieczeń osobowych. Objęte nim nie są dobra materialne oraz finansowe, a jedynie zdrowie oraz życie człowieka. Ubezpieczenie to obejmuje zarówno Ciebie, jak i Twoich pasażerów, którzy podróżują razem z Tobą. Oznacza to, że w chwili wypadku z Twoim udziałem, wszyscy oni dostaną zwrot kosztów leczenia od Twojego ubezpieczyciela. Oczywiście wymiar pomocy, jest w pełni uzależniony od Twoich składek i tego, na jaką sumę się zadeklarujesz. Jednak, w przypadku konieczności rehabilitacji pomoc zawsze się przyda i nigdy nie będzie zbędna. AC to przede wszystkim zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji oraz odszkodowanie w przypadku śmieci. Oczywiście ubezpieczenie to zaliczamy do dobrowolnych, czyli tzw. fakultatywnych.

Assistance, jest ubezpieczeniem na wypadek nieprzewidzianych okoliczności i zabezpiecza Ciebie przed ich skutkiem w formie bezpośredniej pomocy. Assistance jest bowiem pomocą, która zostanie Ci udzielona w przypadku, gdy Twój samochód odmówi Ci posłuszeństwa, np. kiedy przestanie działać w trakcie podróży i będzie wymagał przeglądu i naprawy z zakładzie mechanicznym. W takim przypadku wystarczy, że zadzwonisz do swojego ubezpieczyciela, a on nie dość, że odholuje Twój samochód do tego zakładu, to jeszcze przygotuje dla Ciebie auto zastępcze, abyś mogła kontynuować podróż. Assistance jest polecany głównie osobom narażonym na nieprzewidziane awarie poza miejscem zamieszkania. Pakiet Assistance zazwyczaj przewiduje limit kilometrów, do których świadczy swoje usługi ustalając na przykład 250 km. Po oddaleniu pojazdu powyżej tego dystansu od miejsca zamieszkania, odholowanie nie będzie możliwe. Na ten aspekt, należy szczególnie zwrócić uwagę, szczególnie przed podpisaniem umowy.

Poza wymienionymi rodzajami ubezpieczeń istnieje również wiele innych, których przedmiot jest tak zróżnicowany, jak liczba elementów pojazdu. Istnieją ubezpieczenia szyb, opon, karoserii i wiele, wiele innych. Są to ubezpieczenia skierowane do grup ryzyka i w przypadku umieszczenia siebie w takiej grupie, na pewno ich posiadanie jest uzasadnione. Jeśli jednak nie widzimy konieczności, lepiej zaoszczędzić pieniądze lub wykupić inne ubezpieczenie, które może przydać się nam w przyszłości. Niewydawajmy pieniędzy tylko po to, by je wydać. Ubezpieczenie ma się nam przede wszytkim z dużym prawdopodobieństwem przydać. Po co opłacać coś, co jest w ogóle nieprzydatne? Nie ma to najmniejszego sensu.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments