Czym jest leasing?

Czym jest leasing?

Prasóweczki

Leasing najczęściej kojarzony jest z samochodem. Niestety wciąż nie wszyscy wiedzą, że jest on również doskonałym sposobem finansowania zakupu maszyn rolniczych, sprzętu biurowego, a nawet telefonów komórkowych. Artykuł ten napisany został po to, aby zdefiniować leasing i przybliżyć Państwu jego różne formy.

Czym jest leasing?

Na początek zajmijmy się terminologią prawną, ponieważ umieszczenie zapisów na temat leasingu w kodeksie cywilnym stanowi szerokie pole do elastyczności jego kształtu. Warunki umowy, mogą być dowolnie zmieniane i negocjowane. Istotą leasingu natomiast pozostaje to, że jest on rodzajem umowy cywilnoprawnej pomiędzy dwoma stronami, z której jedna – leasingodawca zakupuje rzecz, będącą przedmiotem leasingu, a następnie wypożycza ją leasingobiorcy. Z tytułu wypożyczenia jej, leasingodawca pobiera od leasingobiorcy miesięczne raty. Ich ilość oraz wysokość zostaje ustalona w umowie i ich spłata ma pokryć koszt zakupu wraz z VAT, odsetki z tytułu leasingu oraz amortyzację danego przedmiotu.

Leasing możemy podzielić na dwie podstawowe formy:

Operacyjny – w tym rodzaju leasingu określone dobro przekazywane jest w użytkowanie na czas, zwykle nie dłuższy niż czas zużycia tego dobra. Rata w tym rodzaju leasingu, stanowi koszt uzyskania przychodu w firmie. Leasingodawca nie amortyzuje sprzętu wziętego w leasing, a po zakończeniu umowy ma prawo wykupić ten sprzęt za określoną w umowie kwotę, powiększoną o podatek VAT.

Finansowy – w tym wypadku amortyzacja przeniesiona jest na leasingobiorcę, co pozwala regulować koszty i dochody. Ten sposób leasingu bardzo łatwo porównać do kredytu, w którym pożyczane nie są pieniądze, a konkretna rzecz. W tym wypadku najczęściej wykup następuje automatycznie po spłaceniu ostatniej raty, a spłacenie podatku VAT następuje wraz z pierwszą ratą.

Najczęściej leasingowanymi rzeczami są samochody osobowe oraz ciężarowe do 3,5 t. W leasing jednak można wziąć również pojazdy specjalistyczne, np. koparki, traktory, a nawet łodzie czy samoloty. Tak naprawdę nie istnieją formalne ograniczenia, co do przedmiotu leasingu. O tym, czy dany sprzęt będzie leasingowany zdecyduje firma leasingowa. Przedsiębiorcy korzystają z leasingu specjalistycznych maszyn i sprzętu, a nawet urządzeń biurowych, takich jak komputery, drukarki, faksy, a nawet komórki oraz meble.

Leasingowi podlegają zarówno rzeczy nowe, jak i używane. To czy konkretny model samochodu będzie sfinansowany za pomocą leasingu zależy od danej firmy. Każdy leasingodawca ma w tej materii dowolność i określa indywidualne wymogi dotyczące przedmiotu, którego leasingu się podejmie. Niektóre firmy narzucają górną granice wieku samochodu np. 6 lat lub maksymalny wiek, jaki samochód może mieć w dniu zakończenia umowy. W tym przypadku najczęściej jest to 10 lat.

Wiele osób nie zastanawia się na jaki okres brać swój leasingowany samochód. Jest to bowiem jedna z ważniejszych kwestii, które powinniśmy wiedzieć. Przede wszystkim jeśli zależy nam na czasie, musimy się liczyć z tym, że krótszy czas spłaty to większe raty. Odwrotna sytuacja następuje wtedy, kiedy zdecydujemy się na niskie raty. Wtedy zazwyczaj okres leasingu będzie wydłużony nawet do 5 lat. Niestety większość firm w tym akurat względzie nie pozwala nam na tak efektowane negocjacje, jak w innych kwestiach. Trzeba jasno powiedzieć, że wartość samochodu maleje z każdym kolejnym dniem jego użytkowania, a firma musi na nim zarobić jak najwięcej.

Na szczęście jeżeli wybierzemy leasing możemy liczyć na szereg korzyści płynących z tego tytułu. Niektóre z nich, przekonują do wyboru właśnie leasingu jako alternatywy dla kredytu. Przykładem może być fakt wynikający z tego, co napisałem na samym początku. Leasing jako umowa cywilno- prawna ułatwia nam np. wstrzymanie spłacania rat w momencie, kiedy nie jesteśmy w stanie pokryć naszych należności z tytułu leasingu. Wiele firm ma problemy wynikające z sezonowości swojej działalności. Okres zimy jest dla nich na tyle trudny finansowo, że zawarta z firma leasingową umowa, często przewiduje przerwę w spłatach rat. Ciężko jest sobie wyobrazić taką sytuacje z bankiem w roli głównej. Kolejnym ogromnym plusem, który daje przewagę leasingowi nad bankiem, jest znacznie mniejsza liczba formalności, które muszą zostać wypełnione przy zawarciu umowy. Zazwyczaj firma leasingowa nie sprawdza naszej historii w BIK, ponieważ wystarczy jej aktualne zaświadczenie o dochodach lub wyciąg z kilku poprzednich miesięcy. Zabezpieczeniem kredytu w przypadku leasingu jest po prostu jego przedmiot, którego wartość w zupełności jest wystarczająca.

Leasing w swojej prostocie jest bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem, które co roku zwiększa grono swoich zwolenników. W 2014 roku za pomocą leasingu w Polsce sfinansowano zakup aż 70% wszystkich samochodów dla firm. Warto więc wybrać dla siebie najlepszą ofertę leasingową i tym samym zyskać dla firmy nowoczesne maszyny, które przełożą się na jakość i zakres działalności naszej firmy. Tylko możemy zyskać. Nic nie tracimy.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments